pexels-julia-m-cameron-4144222
Beáta Liptáková

Beáta Liptáková

Kouč pre život

Ako vytiahnuť deti z online sveta?

Máme tu technické generáciu a to už nezmeníme. Sme rodičia a preto v rozumnej miere zadajme deťom pravidlá pre čas strávený na internete a technike. Uvedomme si že my sme mali TV. To bol jediný náš monitor. Boli sme na ňom zavesení možno 2 hod denne. Presunuli sme sa od neho na krúžky, alebo behať von. Dnešné deti majú PC, TV, mobil, tablet, notebook, x-box, playko. Presúvajú sa od monitoru k monitoru. Zrazu, keď zrátame všetky časy strávené na týchto zariadeniach prídeme k alarmujúcemu číslu. 

Príchodom pandémie deti denne trávia o 2 – 5 hodín času viac na monitoroch.

Je to vôbec únosné? Čo môžeme pre deti urobiť? Stanovme čas, ktorý strávia na zariadeniach v rámci voľného času.  Naučme ich že čas strávený na týchto zariadeniach sa spočítava. Aby sa dieťa naučilo, ako má hospodáriť s časom stráveným na zariadeniach. Navyše mu dáme možnosť rozhodnúť sa.  Čo posilní jeho rozhodovacie schopnosti a disciplínu. Zaujímajme sa o to čo dieťa sleduje. Živo o tom s ním diskutujme. Naučme ho využívať techniku prospešným spôsobom. Naučme dieťa spoznať rozdiel medzi tým čo znamená bezducho pozerať webové kanále a čo znamená hľadať hodnotné príspevky a informácie na webových kanáloch. Dajme si čas a priestor na to aby sme vybrali tie správne webové kanále, pretože dnes sa na deti valí všetko zo všetkých strán. 

Keď si uvedomíme, aké ťažké je pre nás zorientovať sa v tomto všetkom, aké to musí byť pre deti?

Naučme dieťa pochopiť, že to čo pozerá online je realita techniky. Zdôraznime že najviac úžasné je keď ju vieme využívať v realite života. Dieťa okamžite spozornie a začne byť zvedavé na to čo znamená realita života. Využime príležitosť a ukazujme dieťaťu že je skvelé vytiahnuť päty z domu a napr. v Tricklandii použiť aplikáciu pre 3D fotografie. Dieťa má zážitok a čas strávený mimo domova s rodičom s dobrým pocitom. Popri tom využime príležitosť na prechádzku po okolí.

„Prečo nám skvelá technika, ktorá šetrí prácu a uľahčuje život priniesla doteraz tak málo šťastia? Odpoveď je jednoduchá: pretože sme sa ju nenaučili rozumne používať.“ 

                                                                                                             Albert Einstein

Zdieľať článok

Pozrite si nové príspevky